Fibromiyalji, nörolojik bazlarının yeni endikasyonları bilinmektedir.

Herkese merhaba, manşet biraz karışık gelebilir, ancak fibromiyaljinin kökeninin bilgisi veya en azından semptomlarının tetiklenmesi üzerine yeni ışıklara giriş penceresi.

Valensiya Politeknik Üniversitesi (UPV), Granada, Balear Adaları ve Valensiya üniversiteleri, La Fe Üniversite Hastanesi ve Valensian Etkilenen Fibromiyalji Derneği (AVAFI) arasındaki ortak çalışma sayesinde; Elbette sizin için değil elbette basit kelimelerle anlatacağım bir araştırma ortaya çıktı, fakat benim için beyin hastalarımızın fibromiyalji hastaları olarak yaşadıkları değişiklikleri sağlıklı hastalarla karşılaştırdıklarını belirleyebildik.

Çalışma ne hakkında? Bu nedenle, kaynaklardan çıkarılabilir, bir taraftan fibrolu 15 hasta, diğer yandan 15 ila 35 yaş arası, hastalığın görülme derecesine bağlı olarak iki karşılaştırma grubu alındı. Bu yaş aralığında, (erkekler dahil değildir). Dinlenme grupları, kan akışının beyinlerinin atardamarlarındaki davranışını analiz etmek ve bazı anomali ya da tutuklamayı belirleyebilecek olası farkları gözlemlemek ve bunu hastalarda ağrı varlığını ilişkilendirmekle ilişkilendirmek için analiz edildi.

Ne buldular? Daha sonra (* ağrı ile ilişkili beyin farklı alanlarda kan sulama sorumlu), bu serebral arterlerin analiz, fibromiyalji olan hastalar sinyal kan akış hızındaki daha karmaşıktır ve daha farklı bir dağılımını olduğu bulundu güç spektral yoğunluğu; Bu farklılıklar, sağlıklı hastaların beyinlerine kıyasla dikkat çekicidir. Bunlar anketlerle ölçülen ağrı, anksiyete ve depresyon klinik seviyeleri ile bu parametrelerin korelasyonları gözlemledim.

“Yazarlar bunu açıklıyor”, bu tür sonuçların fibromiyaljili hastaların beyin fonksiyonlarını ve bu hastaların genellikle gösterdiği psikolojik ve duygusal semptomlarla olan olası ilişkisini anlamak ilginçtir. Ayrıca, etkili psikolojik müdahale stratejileri önerildiğinde özellikle önemlidir. ” 

Bilim adamları, “Ağrının beyin temeline dair daha iyi bir bilgi, gelecekte hastaların kronik ağrıları daha iyi yönetmelerine izin veren tedavileri tasarlamalarına yardımcı olabilir” diye belirtti.

Fakat daha spesifik olmak gerekirse,  bu hastalar için ne anlama gelebilir? .


Yeni ışıkları görmemize izin veren bir pencere olduğunu, çoğumuzdan şüpheli olduğumuzu (küçük bir endikasyon bile olsa) ya da doktorlarımızın beynimizin ağrıyı işlemesiyle ilgili bir anormallik olabileceğini söyleyerek abartmadım. Örneğin, bir bezin basit dokunuşuyla birçok kez acı hissediyoruz ya da bir kişi bizi sarılsak daraltıyorsa, farklı ağrı seviyeleri hissediyoruz, ama sonuçta acı, vücudumuzun abartılı bir tepkisi olarak basit eylem; ve atıfta bulunduğum abartı göz, beynimizin ürettiğini ve zihnimizi değil … aynısını yapmaz!  ve eğer bunu sağlıklı insanlarda karşılaştırırsak, bu gerçekleşmez ve sürtünme ile sarılmaya bile zevk verilir.

Endişenin ortasında ya da endişe, korku, istismar, terk, depresyon gibi stresli duyguların sabitinde yaşama (ikincisi çok önemlidir); beynimiz görünüşe göre bu durumları yeterince özümsemez ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hıza uyum sağlamaz veya bir tür karışıklıkta olduğu gibi, bu duyumları geliştirip çevremizi kolaylaştırmamızı sağlayan yanlış sinyaller yayar.

Beyin, vücudumuzun uyarıcıları algılamak, hissetmek veya kızdırmak için elektrik sinyallerinde yayması gereken yanıtları işlemekten sorumludur, ancak psikolojik bileşeni (burada aklımızı ne üretiyorsam konuşursam), duygularımızı ve Olumsuzluklar veya basit günlük zorluklar karşısında duygular, bu hem fiziksel hem de zihinsel aşınmayı içerebilecek başka bir tepki türüdür ve  “her şeyin her şeyle ne yapması gerektiği”  (Anaxagoras’a atfedilen cümle) olarak da ifade edemeyiz, ne Söylemesi zor, çok derin ve kalpte kalmış gibi görünen diğer ağrıların beynimizi de etkilediğini söylemek zor.

O zaman, bu son araştırmaya dayanarak, hem fiziksel bedenimizi iyileştirmek için gerekli tıbbi tedaviyi, hem de duygularımızı yönetmeyi veya daha iyi yönetmeyi öğrenmek için psikolojik bir tedaviyi almaktır,  ancak bunun bir hata olmadığını unutmayın. Psikoloğu görmemiz gerektiği, çünkü biz kadınız ve her şeyi abartıyoruz (konsültasyona katılan çoğu doktor gibi),  hayır, hiçbiriçünkü beyinlerimiz normallikle yaymakta güçlük çeker çünkü duygularımızdan kaynaklanan ve onları acı düzeylerine çeviren sinyalleri normallikle yaymakta zorlanırlar; Sanki refleksleri test ederek, diz çekiciyle vururken doktor bize elini uzattı ve kontrolümüz olmadığını söyledi.

Ayrıca, bu çalışmadan elde edebileceğimiz sonuçlara göre  , nörolog ziyaretinin bir zorunluluk haline gelmesi gerektiğine , beynimizin farmakolojik terapi  veya  bilişsel davranışçı terapi  veya diğer tedavilerle nasıl ameliyat edilmesi gerektiğini kesin bir şekilde belirleyebilmesi gerekir.  Hastalığın evrimini belirlemenin uygun ve onun gözetimi altında olması.

Bir ile  kapsamlı tedavi  fibromiyalji hastalarında, bu kronik ağrıların tedavisini yapacak şekilde, çok uzak gelecekte bir olasılık olduğu (yaşam kalitesinde birçok iş kayıplarını ve bozulma neden olan) ve bu benim parmaklarını ve altını geçti Aristoteles de “Bütün, parçalarının toplamından daha fazlası” dedi  .

Okuduğunuz ve kibarca sarıldığınız için hepinize teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *